تعبیه دوربین در کپسول با اهداف پزشکی

شرکتی آمریکایی به ساخت اولین دوربینی اقدام نمود که به اندازه یک کپسول دارویی است و به دقت از اعضای مختلف سیستم گوارش عکس می­ گیرد.

پزشک انگلیسی در بیمارستان دولتی و مسئول تست دوربین جدید اظهار می­ دارد: انتظار می رود این دوربین جدید مسئله آندسکوپی مخصوص سیستم گوارش را حل کند؛ این آندسکوپی که از راه دهان یا به طور مستقیم وارد سیستم گوارشی می­ شود، می­تواند سبب برخی مشکلات یا آسیب به بیمار شود. دوربین جدید که به آن M2A اطلاق می­ شود کپسولی تقریبا به طول سه سانتی متر و حاوی دوربین تلوزیونی، منشأ نوری و فرستنده عکس است؛ علاوه بر اینکه شارژ باطری آن برای شش ساعت کار متوالی دوربین کافی است. دوربین عکسِ گرفته شده را به صورت بی­سیم به تجهیزاتی منتقل می­ کند که بیرون از بدن بیمار است. با وجود بی­ دقتی در برخی از عکس­ های گرفته شده توسط این دوربین در مقایسه با دوربین ­های سنتی باز هم این دوربین از حیث گرفتن برخی از عکس ­هایی که دستیابی به آنها با دوربین سنتی میسر نیست برتر است. دانشمندان شگفتی این اختراع را نه تنها در اندازه ی کوچکش بلکه در فناوری بیسیم استفاده شده در آن نیز می بینند که راه را به سوی دوره ی جدیدی از اختراعات باز می کند که در آن ها از تجهیزات تشخیصی بیسیم استفاده می شود.

بیمار فقط باید آن را قورت دهد و گیرنده را اطراف مچش قرار دهد در این صورت دوربین با عکس ­هایی که به پنجاه عدد می­ رسند یا با ویدیویی به مدت شش ساعت پی‌در‌پی به ثبت مسیر کامل عبورش از دهان تا خروج از روده­ ها می پردازد. ممکن است دوربین پیش از آنکه با فضولات از بدن خارج شود به مدت بیست و چهار ساعت در بدن بماند. این دوربین فقط یک دفعه استفاد می­ شود و نمی ­تواند داخل شبکه گوارش عکس ­های مشخصی بگیرد، همچنین به ادوات جراحی مجهز نیست اما امکان نمونه‌برداری از بافت را دارد همانطور که اکنون برخی از دوربین­ های جراحی چنین می­ کنند. سازندگان این دوربین امیدوارند که بتوانند آن را پیشرفته ­تر سازند تا جای دوربین­ه ایی را بگیرد که امروزه از آنها استفاده می­ شود.

آخرین مطالب

تلگرام
WhatsApp
چاپ

الَّلهُمَّ صَلِّ على سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ ٱلوَصــفِ وَٱلوَحْيِ وَٱلرِّسَالَةِ وَٱلحِكْمَةِ وَعَلى آلِهِ وَصَحـبِهِ وَسَلِّمْ تَسليماً