فنا در شیخ

سوال : آیا خداوند از بنده خود می پذیرد که در بنده ای دیگر از بندگانش « ولو اینکه شیخ طریقت باشد » فنا گردد؟

پاسخ : خداوند می فرماید: ( بنده من به وسیله چیزی که از فرایض نزد من محبوب تر باشد به من نزدیک نشده است . و بنده من با نافله ها به من نزدیک میشود تا آنجا که دوستش خواهم داشت . و هنگامی که دوستش داشته باشم ، گوش او می شوم که با آن می شنود و چشم او می شوم که با آن می بیند و دست او می شوم که با آن حمله می کند وپای او می شوم که با آن راه می رود. اگر از من چیزی بخواهد به او می دهم و اگر از من پناه بجوید به او پناه می بخشم …)

این کار که مومنی بتواند گوش و چشم و حرکات و سکنات خود را در تمام اوقات با خواسته خدا منطبق ساخته و برآن حالت نگاه دارد خود از ثمرات محبت است که فنا نامیده می شود. به عبارت دیگر فنا تعبیری دیگر است از بالاترین درجه محبت بین بنده و پرودگار. پیامبرﷺ می فرماید : ( بنده ایمان نمی آورد مگر اینکه مرا از خودش و فرزند وخانواده اش و تمام مردم بیشتر دوست داشته باشد ).این حدیث به روشنی ثابت می کند که فنا شدن در محبت پیامبرﷺ جایز است . و همچنین ثابت می کند که این کار در ارتباط با وارثان و جانشینان روحی ایشان نیز جایز است . زیرا در نتیجه محبت آنها مریدان راحت تر می توانند از آنان در زمینه انجام شریعت اسلامی به کامل ترین شکل آنان پیروی کنند.

آخرین مطالب

تلگرام
WhatsApp
چاپ

الَّلهُمَّ صَلِّ على سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ ٱلوَصــفِ وَٱلوَحْيِ وَٱلرِّسَالَةِ وَٱلحِكْمَةِ وَعَلى آلِهِ وَصَحـبِهِ وَسَلِّمْ تَسليماً