سوال در رابطه با جانشینی شیخ و تشبیه او به پیامبر (ص)

سوال: شما می گوئید که شیخ جانشین رسول است و او را به پیامبر تشبیه می کنید گوئی که او یک پیغمبر است و با خدای سبحانه و تعالی سخن می گوید .شما در این مورد بر کدام حدیث تکیه می کنید؟

 

پاسخ: سخن ما در این مورد که شیخ جانشین رسول است از این بابت است که شیخ به امر واجب ارشاد و زنده ساختن سنت رسول الله در سخن و عمل و حال عمل میکند و همینطور مریدان را تربیت کرده و در آموزش تمام مردم می کوشد .شیخ به خاطر این کار در زمره کسانی قرار می گیرد که رسول خدا برایشان دعاکرده ورحمت طلبیده وآنان را به صفت جانشینی توصیف نموده است .این موضوع در حدیثی که حسن ابن علی از پیامبر نقل کرده آمده است که ایشان سه بار فرمود: (رحمت خدا برجانشینان من. دیگران پرسیدند جانشینان شما چه کسانی هستند یا رسول الله؟ فرمود :کسانی که سنت های مرا زنده می کنند وآن را به بندگان خدا می آموزند) .و امااین سخن که شیخ را به رسول خدا تشبیه می کنیم گوئی که او یک پیغمبر است _پناه بر خدا اگر چنین چیزی بگوئیم_ ما همواره همان را می گوئیم که بقیه پیروان تصوف اسلامی می گویند . یعنی: (مشایخ وارثان روحی پیامبر هستند) .اگر در اینجا تشبیهی وجود دارد از محدوده سخن پیامبر بیرون نیست که فرمود: ( علمای امت من همچون پیامبران بنی اسرائیل هستند .) .هر کس غیر از این را ادعا کند سخنش مردود است واما در این مورد که شیخ باخدا حرف می زند در این مورد باید بگوئیم : کدامیک از ما هنگام ذکر و نماز ودعا و مناجات وتسبیح و غیر آن با خدا سخن نمی گوئیم؟

آخرین مطالب

تلگرام
WhatsApp
چاپ

الَّلهُمَّ صَلِّ على سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ ٱلوَصــفِ وَٱلوَحْيِ وَٱلرِّسَالَةِ وَٱلحِكْمَةِ وَعَلى آلِهِ وَصَحـبِهِ وَسَلِّمْ تَسليماً