جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اصطلاح ( امی بودن)

در لغت :

امی ، آن كس كه نمی تواند بخواند و بنویسد. و امی بودن : نادانی و غفلت

در قرآن كریم :

این كلمه در قرآن كریم 6 بار با صیغه های مختلفش آمده است. و از آن جمله است:

الَّذِینَ یتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِی الْأُمِّی الَّذِی یجِدُونَهُ مَكْتُوبًا عِندَهُمْ فِی التَّوْرَاةِ وَالْإِنجِیلِ -اعراف/۱۵۷)، یعنی: آنان که از (این) رسول (خدا), پیامبر «أمی» پیروی می کنند که صفاتش را در تورات وانجیلی که نزدشان است نوشته می یابند .

در سنّت پاك

از ابن عباس نقل شده است كه پیامبر(ص ) فرمود: ( ما آخرین امت هستیم ولی اولین امتی هستیم كه مورد حساب و كتاب قرار می گیرد. گفته خواهد شد، كجاست امت امی و پیامبرش پس ما اولین آخرین هستیم

اصطلاح صوفی

شیخ اكبر ابن عربی می گوید: ( امی بودن در نزد ما ، امی كسی است كه با دید فكری و حكمت عقلی برای استخراج آنچه كه در معانی و اسرار است تصرف نمی كند. كسی است كه دلایل عقلی در علم به الهیات به او داده نشده است و آنچه كه از دلایل فقهی و قیاسها وعلّت یابی در احكام شرعی برای مجتهدین هست در او نیست. هنگامی كه قلب را از علم نظری و فكری و شرعی و عقلی پاك كرد امی خواهد بود و می تواند با سرعت به قابلیت گشایش و فتح الهی دست یافته و از علم لدنی در هر چیزی بهره مند گردد. همان علمی كه قدرش را جز پیامبران و یا اولیائی كه آن را چشیده اند نمی داند .

در اصطلاح كسنزان

امی بودن : بازگشت و رجوع به اصل روحی و دریافت كردن از و او نه از كس دیگر نور محمدی هنگام بریدن از دیگران در غار نور بر این اساس امی بوده است. یعنی به سوی پروردگارش برگشته بود تا از او دریافت كند. زیرا او (خدا) اصلی است كه نور محمدی از آن ریشه گرفته و صادر شده است. امی بودن حالی است كه به واسطه آن مرید از لحاظ عقیده به مرحله فطرت سالم باز میگردد. درست مثل روزی كه از مادر زاییده شده است. و در این حالت روحش به روح شیخ مربوط می گردد و از فیض زلال او بهره میگیرد و از سرچشمه پنهان او مینوشد و علوم روحی و اسرار ربانی را به اندازه استعداد. قابلیت و ظرف وجودی خود دریافت می دارد.

مرید در این حال هرگونه معلومات و دانش های اعتقادی را كه از طریق فكر و حس به دست آورده به دور میریزد و در زمان خودش تمام این علوم برایش حرام خواهد شد. این امر اشاره ای است به سخن وَحَرَّمْنَا عَلَیهِ الْمَرَاضِعَ القصص12) یعنی : ما شیر همه دایه ها را بر او حرام كردیم. پس امی بودن یعنی دریافت (علم و معرفت) از اصل .

 

آخرین مطالب

تلگرام
WhatsApp
چاپ

الَّلهُمَّ صَلِّ على سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ ٱلوَصــفِ وَٱلوَحْيِ وَٱلرِّسَالَةِ وَٱلحِكْمَةِ وَعَلى آلِهِ وَصَحـبِهِ وَسَلِّمْ تَسليماً