اصطلاح ( آیات)

اصطلاح آیات

در لغت:

۱-آیه علامت

۲- عبرت

۳-معجزه

۴- عمل ابداعی متمایز

آیه ای از قرآن جمله یا جمله ها

این کلمه در قرآن کریم ۳۸۲بار با صیغه های مختلفش آمده است. از آن جمله است .الروم (۲۰) ( وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَکُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ إِذَا أَنتُم بَشَرٌ تَنتَشِرُونَ ) و از نشانه هاى او این است که شما را از خاک آفرید پس بناگاه شما به صورت بشرى هر سو پراکنده شدید.

در اصطلاح کسنزان

آیه، همان علامت است. همان نور محمدی است که مشایخ طریقت از یکدیگر تا روز قیامت به ارث میبرند. آیه جاویدان ، همان حقیقت واحد است با سه جلوه ، پیامبر اعظم سرور ما محمد(ص ،) قرآن کریم و عترت پاک(اهل بیت) پیامبر. و این آیه باقی و ماندنی است و از بین نمی رود. وجود با باقی ماندنش روشن است و اگر از بین برود عالم هستی از میان می رود. و این امر خود دلیل برپائی قیامت خواهد بود.

آیه کبری : این آیه مخصوص پیامبران(ع) در کشف ساحل دریای حقیقت محمدی است

برای همین کشف است که موسی(ع) دعا کرد که فردی از امت محمدی باشد

هر یک از مشایخ ما خود آیه ای کبری از آیات خدای تعالی است زیرا که بخشی از نور است که به سوی خدا راهنمائی می کند و به خدا می رساند . بزرگترین آیه ای که مؤمن در درون خود می یابد ایمان حقیقی به خدای تعالی است. زیرا ایمان نور است و نزول آن بر قلب آیه ای کبری از آیات حق تعالی است .

آخرین مطالب

تلگرام
WhatsApp
چاپ

الَّلهُمَّ صَلِّ على سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ ٱلوَصــفِ وَٱلوَحْيِ وَٱلرِّسَالَةِ وَٱلحِكْمَةِ وَعَلى آلِهِ وَصَحـبِهِ وَسَلِّمْ تَسليماً