جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اصطلاح ( آیات)

اصطلاح آیات

در لغت:

۱-آیه علامت

۲- عبرت

۳-معجزه

۴- عمل ابداعی متمایز

آیه ای از قرآن جمله یا جمله ها

این كلمه در قرآن كریم 382بار با صیغه های مختلفش آمده است. از آن جمله است .الروم (20) ( وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ إِذَا أَنتُم بَشَرٌ تَنتَشِرُونَ ) و از نشانه هاى او این است كه شما را از خاك آفرید پس بناگاه شما به صورت بشرى هر سو پراكنده شدید.

در اصطلاح كسنزان

آیه، همان علامت است. همان نور محمدی است كه مشایخ طریقت از یكدیگر تا روز قیامت به ارث میبرند. آیه جاویدان ، همان حقیقت واحد است با سه جلوه ، پیامبر اعظم سرور ما محمد(ص ،) قرآن كریم و عترت پاك(اهل بیت) پیامبر. و این آیه باقی و ماندنی است و از بین نمی رود. وجود با باقی ماندنش روشن است و اگر از بین برود عالم هستی از میان می رود. و این امر خود دلیل برپائی قیامت خواهد بود.

آیه كبری : این آیه مخصوص پیامبران(ع) در كشف ساحل دریای حقیقت محمدی است

برای همین كشف است كه موسی(ع) دعا كرد كه فردی از امت محمدی باشد

هر یك از مشایخ ما خود آیه ای كبری از آیات خدای تعالی است زیرا كه بخشی از نور است كه به سوی خدا راهنمائی می كند و به خدا می رساند . بزرگترین آیه ای كه مؤمن در درون خود می یابد ایمان حقیقی به خدای تعالی است. زیرا ایمان نور است و نزول آن بر قلب آیه ای كبری از آیات حق تعالی است .

آخرین مطالب

تلگرام
WhatsApp
چاپ

الَّلهُمَّ صَلِّ على سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ ٱلوَصــفِ وَٱلوَحْيِ وَٱلرِّسَالَةِ وَٱلحِكْمَةِ وَعَلى آلِهِ وَصَحـبِهِ وَسَلِّمْ تَسليماً